Siz sordunuz, Bitki Annemiz Mina cevapladı;

  • Ne kadar sukulent aldıysam hep öldüler bakımı nasıl yardımcı olur musunuz ? Kaktüs ve sukulent bakımı nasıldır ?

En sık duyduğum sorunlardan biri sukulentlerin ölmesi. Sukulent ve kaktüs türleri yaprak ve gövde içlerinde su tutmaktadırlar. Bu nedenle yapılan fazla sulama bitkiyi çürütmektedir. Kaktüsler ve bazı sukulentler direkt olarak güneş görmek isterler. Direkt güneş görmek istemeyen sukulent türlerinin ise bol aydınlığa ihtiyacı vardır. Peki sulaması nasıl olacak ? Toprak kontrollü sulama yapmak çok önemli özellikle kış aylarında. Sukulent ve kaktüsünüz dikili olduğu toprak tamamen kurumadan (Bu süre bazen haftada 1 bazen 15-20 günde 1 olabilmektedir, durdukları yeri sıcaklığına göre) sulama yapmamalısınız. 

 

  • Saksının altından kökler çıkıyor saksı değiştirmeli miyim ?

Eğer kökler artık deliklerden özgürlüklerine kavuştuysa saksı değiştirme zamanı gelmiştir. Kış aylarında saksı değişimi pek önerilmez ama eğer bitkiniz bu durumdaysa saksı değişimi yapabilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var; saksıdan bitkiyi çıkarırken köklere olabildiğince az zarar vermek, çürümüş kötü kökler varsa onları temizlemek ve sadece 1 boy büyük saksıya geçirmek (eğer çok daha büyük bir saksıya geçirirseniz bitkiniz strese girip gelişim hızını ve sağlığını bozabilir.)

 

  • Karpuz bitkisinin bakımı kolay derler. Ben beceremedim, yaprak sapları ya kökünden ya başından kararıp pörsüyor. Çok az yaprağı kaldı. Acilen canlandırmak için ne yapmalıyım ?

Peperomia türleri dayanıklı türlerdir fakat kararma varsa çürüme var demektir. Öncelikle bitkinizin sulama sıklığını düzeltmelisiniz. Peperomia’lar susuzluğa biraz dayanıklı türlerdir, toprağın ilk 3-4 cm’i kurumadan sulama yapılmamalıdır. Bol aydınlık bir ortam isterler eğer tüm bu şartları sağladığınızda bitki hala düzelmediyse, kök çürümesi oluşmuş olabilir. Bitkiyi topraktan çıkarıp çürümüş kökleri temizlemek gerekir.

 

  • Begonyamda kahverengi lekeler oluştu, güneş gören yere koydum ama geçmiyor ne önerirsiniz ?

Öncelikle begonyanızı güneşten almanız lazım :) Her ne kadar bol aydınlık seven bir tür olsa da direkt güneşten hoşlanmaz. Kahverengileşmenin sebebi fazla suyun verdiği hasarlardır. Toprak kontrollü sulama ile bu hasarın ilerlemesini durdurabilirsiniz.

 

  • Saksılarımın hepsinde toprak üstünde beyaz dekoratif doğal taşlar var. Bunlar toprağın hava almasını engeller mi ? Kaldırmalı mıyım ?

Eğer saksılarınızın altı delikse, sulamayı aşırı yapmıyorsanız taşların durmasında bir sakınca yoktur. Taşları dizerken toprağa çok bastırmamaya özen gösterebilirsiniz, toprağın hava almasında yardımcı olacaktır

 

  • Direkt güneş, aydınlık bunların farkları nedir ?

Direkt güneş bitkinin yapraklarına güneş ışığının gelmesi demektir. Aydınlık ise filtrelenmiş ışığa denir. Mesela cam önünüze güneş vuruyor ama 1 metre gerisine güneş gelmiyor; güneş seven kaktüs gibi türleri cam önüne daha geriye devetabanı gibi filtrelenmiş ışık seven türleri yerleştirebilirsiniz.

 

  • Karanlık banyo veya odalarda hangi bitkilere bakabilirim ?

Eğer bahsettiğiniz odanın hiç camı yoksa orada bitki bakmanızı tavsiye etmiyorum çünkü bitkilerin besini su ve ışıktır. Siz onları karanlık bir yere koyarsanız onları besinsiz bırakmış olursunuz. Ancak bitkileri için üretilmiş genellikle mor renkte olan bitki yetiştirme ışıklarından alıp karanlık odalarda bitki bakmaya başlayabilirsiniz.


  • Bitkilerimin bazılarında minik sararma ve arada yaprak dökmeler oluyor, ne yapmalıyım ?

Eğer sararma, kahverengileşme ve yaprak dökme düzenli ve sık olmuyorsa bu çok normaldir. Bitkilerimizinde canlı olduğunu, bazı kusurların olabiliceğini ve zaman zaman hastalanabileceğini unutmamalıyız. Özellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında yaprak sararmalarının oluşması normaldir. Gözlem yapın, toprağa dokunun ve derdini anlamaya çalışın. Tüm bitkiler yaprak hareketleri, toprak nemliliği, büyüme hızlar ve yönleri ile bizimle iletişim içerisindeler :) Onlara kulak verin.

 

  • Bitkileri yeni evlerine gönderirken onlarla vedalaşmak zor oluyor mu ( Ekibimizden gelen bir soru ) ?

Bitkilerin hepsine kendi bitkilerime nasıl bakıyorsam öyle bakım yapıyorum ve büyütüyorum. Benimle zaman geçirmiş, yeni yaprak açmış, boy atmış bitkilerle vedalaşmak bazen hüzünlü olabiliyor. Ama bu bitkinin yeni evine kavuşması, başkalarını da mutlu edicek olmasının heyecanı ve mutluluğun hepsinin üstünde.

 

  • Bitki bakımlarını nasıl öğreneceğiz ?

Sitemizde her bitkinin açıklamasında bakım koşullarını eklemekteyiz aynı zamanda bize 7/24 instagram hesabımız üzerinde veya info@jungleous.com mail adresi üzerinde bakım konusunda sorularınızla ilgili ulaşabilirsiniz. Bakım kartlarımız ise yolda merak etmeyin !

 

 


Eski Gönderi Yeni Gönderi


Yorum bırakın

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayınlanacaktır

x